Lubię ruch opensource, dzięki niemu powstało wiele ciekawych projektów. Przez wiele lat pracowałem na stacjach Linuxowych, korzystam z telefonu którego system (Android) wykorzystuje wiele darmowych rozwiązań.
Podczas realizacji projektów w NetArch (w tym AtomStore) wielokrotnie wykorzystywaliśmy rozwiązania open source-owe (LAMP, Bootstrap, CakePHP, EXT itd.). Staramy się świadomie wybierać systemy i rozwiązania opensource, które są sprawdzone, mają niezłe środowisko (dokumentacje, społeczność, są już kilka lat na rynku).
Czy zdecydowałbym się jednak jeździć samochodem „open source”, który mógłbym zabrać z jakiegoś magazynu, skręcić i zacząć jeździć? Raczej nie.
Czy zdecydowałbym się wykorzystać taki samochód w pracy jako narzędzie transportu (powiedzmy że byłbym taksówkarzem, firmom transportową czy budowlańcem) – raczej nie. Czy zastanawiałbym się nad takim rozwiązaniem, gdyby ktoś zaoferował mi poskładanie z części takiego samochodu ale nie dał gwarancji na całość, nie był w stanie ręczyć iż samochód będzie spełniał podstawowe wymagania?
Może gdybym był mechanikiem lub w ramach prowadzonego biznesu posiadał zespół ludzi którzy znają się na samochodach…
Na rynku jest wiele systemów zarówno open source jak i komercyjnych. Wybierając oprogramowanie komercyjne klient sprawdza referencje, jak długo firma istnieje, jakie ma zasoby. Wybierając rozwiązania open source część firm wierzy, iż wybór dobrego system open source to: a) rozwiązanie tańsze niż system komercyjny, b) bezpieczniejsze. Mam wrażenie iż często zapomina się o dobrym „przetestowaniu” firmy wdrożeniowej, umowie utrzymania, zapewnieniu aktualizacji.
W AtomStore wykonujemy przynajmniej 2-3 aktualizacje w miesiącu. Swiadczymy usługi supportowe (pomoc online, support programistyczny – poprawki, prace serwisowe). Ciekaw jestem jaki jest TOC wdrożenia open soruce oraz takich usług na przestrzeni 2-3 lat dla systemu zbudowanego w oparciu o zewnętrzną firmę oraz systemy takie jak Presta czy Magento. Ile sklepów decydujących się na darmowe rozwiązanie ma w umowie usługi wsparcia programistycznego. Czy firma wdrożeniowa zapewnia zgodność rozwiązań z nowymi wersjami systemu, które pojawią się w ciągu 1,5-2 lat.